IMG_5036

01.03-6.03.2016 toimusid Ankaras vibuspordi sisemaailmameistrivõistlused. Vibuspordis peetakse ühine sise-MM nii juunioridele kui täiskasvanutele, sportvibu ja plokkvibu klassides. Eesti oli seekord esindatud kahe laskuriga. Noored plokkvibulaskurid Lisell Jäätma ja Kristjan Puusepp tegid oma sise-MM-i debüüdi, mille lõpetasid mõlemad esikümnes.

Võistlusformaat näeb ette 18 meetri distantsilt 60-noolese eelringi laskmist, mille põhjal pannakse paika olümpiaringi tabel. Mida kõrgema asetuse laskur eelringis teenib, seda nõrgema vastase esimeses duellis saab.

Kristjan Puusepp alustas eelringi väga ilusti, kuid alguse hoogu ei jätkunud lõpuni – eelringi tulemuseks 572 silma andis 27 noormehe seas 20. asetuse. See tähendas, et eelringi esimeseks vastaseks oli 13. asetusega Austraalia laskur Harri Howden. Kohtumine oli kõrge tasemega ja tasavägine. Enne viimast otsustavat seeriat olid laskurid viigis ja Puusepp-Howden viimane seeria oli 29-28. See tõi Puusepale 146-145 duellivõidu ja pääsu 16 parema hulka. Järgmises duellis oli vastaseks 4. asetusega Anton Bulajev Venemaalt. Juba algusest saadik tundus, et kumbki laskur enda kindlat laskmist üles ei leidnud. Enne otsustavat seeriat oli Puusepp ühe punktiga edus, kuid kahjuks tõi viimane seeria 27-29 Puusepale 140-141 kaotuse. See andis siiski Puusepale oma esimesel sisetiitlivõistlusel plokkvibu meesjuunioride klassis tugeva 9. koha.

Plokkvibu naisjuunioridest võistles Eesti naiste esilaskur, 16-aastane Lisell Jäätma. Treenerist ema Maarika Jäätma juhendamisel õnnestus Jäätmal Ankaras lasta eelringis ilus tulemus 577 punkti. Tulemus jääb Jäätma tippmargile alla neli silma, kuid andis 22 neiu seas 7. asetuse. Ühtlasi tagas kõrge eelringi koht otsepääsu 16 parema hulka ja 1/16-duelli laskma ei tulnud hakata. Duelli vastaseks oli 2015. aastal Taanis võistkondlikult täiskasvanute maailmameistriks kroonitud Olena Borõsenko (UKR). Borõsenko lasi eelringis oma 18 meetri distantsi isikliku tippmargi 572 punkti ja sai sellega 10. asetuse. Eelringi põhjal oli Jäätma Borõsenkost tugevam. Duellis näitasid mõlemad neiud väga ilusat laskmist, kuid Borõsenko kogutulemus 148 punkti 150-st võimalikust on kogu võistluse plokkvibu naisjuunioride kõrgeim duelli tulemus. Kuigi ka Jäätma tulemus 145 silma oli silmapaistvalt hea, siis kahjuks oli vastasel just selle duelli ajal väga hea tunnetus. Borõsenko langes võistlusest järgmises duellis ja Lisell Jäätma sai sise-MM-i debüüdil 9. koha.

Mõlemad noored on pärit Türi Vibukoolist. Koju jäänud treener Erki Jäätma kommenteeris: „Lisellil pole viimastel võistlustel vastastega vedanud. Ka seekord lasi ukrainlanna väga kõrge tulemuse maksimumilähedane tulemus ei andnud Lisellile võimalust. Kristjan aga alustas eelringi ilusti ja ka duelle ilusti. Mõlema puhul aga vajus lõpp ära. Ta oskab hästi lasta, aga kogemustest ja stabiilsusest jääb veel puudu. Nad on ju tegelikult alles väga noored. Võistlevad endast vanematega. Eks need õppetunnid ole valusad – aga nad on vajalikud. Näen, et nad ka ise õpivad neist järjest rohkem.”