Vibukool

Eesti vibulaskurid võitsid Bukarestis Euroopa karikaetapil plokkvibu naiskonna kuldmedali ning uuendasid tihedas konkurentsis ja keerulistes oludes nelja Eesti rekordit.

Samuti lisandus olemasolevale Euroopa mängude pääsmele veel kaks pääset. Just Euroopa mängude kvalifikatsioon tegi võistlusest ühe Euroopa GP suurima etapi – 410 laskurit 42 riigist.

Esimesed Eesti rekordid sündisid sportvibus. Reena Pärnat uuendas tulemust olümpiaharjutuses ehk 72 noolt 70 meetri distantsilt. 660 punkti andis Pärnatile 110 naise hulgas 10. asetuse. “Tunnen, et varu jäi sisse, aga olen siiski laskmisega rahul. Kuigi individuaalne 33. koht oli pettumus, siis naudin võistlemist ja ootan eesolevat hooaega.”

Lisaks lõpetas ka Triinu Lilienthal 33. kohaga. Sportvibu naiskond Pärnat-Lilienthal-Põllumäe alustas olümpiaringi 21 tiimi seas 12. kohalt, kuid duellidega õnnestus tõusta kuuendale kohale.

Teine rekord sündis Pärnati ja 2018. aasta noorteolümpial lasknud Hendrik Õuna koostöös – segavõistkondade eelringi tipptulemus on nüüd 1296 punkti. See andis 32 segavõistkonna hulgas 11. asetuse ja lõppkohaks üheksas koht.

Sportvibu meeskond Õun-Oona-Gross kordas eelringis Eesti rekordit ja lõpetas võitluse 24. kohal 33 meeskonna konkurentsis.

Lisaks tegid rekordilise esitluse plokkvibulaskurid: Meeri-Marita Paas 50 meetri distantsilt 355 punkti ning naiskond Paas-Hõim-Jäätma duellis 232 punti. Naiskond alistas teel kullale Saksamaa koondise, eelringi liidri Venemaa ning finaalis Inglismaa naiskonna. On märkimisväärne, et GP-etapil lasknud naiskonnas on kaks alles noorteklassi kuuluvat laskurit.

Segavõistkond Paas-Jäätma lõpetas kõrge neljanda kohaga. Individuaalselt oli GP-etapi arvestuses edukaim Evert Ressar, kes alustas lennufirma apsu tõttu võistlust laenatud varustusega, kuid enda vibuga lastes tõusis duellides koguni neljandale kohale.

“Tänane päev oli ülikarm, kuid siiski õnnelik,” võttis kogu päeva vihmas ja külmas laskureid juhendanud plokkvibu treener Maarika Jäätma päeva kokku. “Tegelikult on kogu nädal olnud väga keerulistes oludes – nii laskurite kui korraldajate jaoks – aga eestlastele päris edukas.”

Jäätma sõnul tuli ette nii varustuse purunemist, keerulisi ilmastikuolusid, võistluste ajakava korduvat muutumist ja nagu sellest veel vähe oleks olnud, vibumatid hakkasid nooli läbi laskma ning plokkvibude kvalifikatsioon tuli erandkorras jagada kahele päevale. “Tundub, et eestlased kohanevad keeruliste oludega hästi,” sõnas Jäätma.

Individuaalselt Eesti rekordi püstitanud 17-aastane Paas lõpetas võistluse 55 naise hulgas seitsmenda kohaga ja võitis lisaturniiril Eestile Euroopa mängude plokkvibu naisteklassi pääsme. Varasemalt oli juba sportvibu naiste koht Eestil olemas ja nüüd lunastas Märt Oona ka sportvibu meeste pääsme. See tähendab, et Eestil on kolm vibulaskurit Euroopa mängudel ja plokkvibu meeste klassis on Eesti ootejärjekorras teisel kohal. Plokkvibu klassis võistlevad Minskis ainult 16 riigi sportlased ja sportvibu klassis 32 riigi sportlased.

Euroopa mängud on ühtlasi ka Tokyo olümpiamängude kvalifikatsiooniturniir. Pääsme saavad nii sportvibu individuaalsed võitjad kui ka parim segavõistkondlik tiim. Turniir toimub 23.-29. juunil. Esimene olümpiakvalifikatsiooniturniir on aga juuni alguses maailmameistrivõistlustel Hollandis.